Cumartesi, 25 Eylül 2021
.
13
Denizli
.
AYNUR ÖZKAN  / GEZGİN / AYNUR'UN GEZİLERİ

BU GÜNDE LİTVANYA-VİLNİUS'DAN SELAM EDERİM

 Baltık Ülkeleri gezimizde ilk rotamız; coğrafi konum olarak Avrupa’nın tam ortasında yer alan Litvanya ülkesiydi. Türkiye’ye göre ise Kuzey Avrupa Ülkesi

Litvanya’nın güneyinde Polonya,kuzeyinde Letonya,doğusunda Beyaz Rusya,batısında Rusya’ya ait olan Kaliningrad şehri bulunmakta. Biz bu gezimizde Litvanya’nın başkenti Vilnius’da konakladık. Vilnius,Litvanya’nın en büyük ve en gelişmiş şehri. Vilnius ismi Litvanya’dan Beyaz Rusya topraklarına akan Vilnia Nehri’nden almış.

 

Vilnius,Litvanya’nın güneydoğusunda yer alır. Litvanya’da gezerken bizi heyecanlandıran bir durum da; Litvanya’nın diğer şehri olan Trakai’de Türklerin yaşamasıydı. Peki Türkler buraya nasıl gelmiş ? 1300 ‘lü yıllarda Kırım’a göç etmiş Karay Türkleri yemek kültürlerini ve toprak işletmeciliğini öğretmeleri için Litvanya’ya getirtilmişler ve buraya Trakai şehrine yerleşmişler.

 

 

Musevi olan bu Karay Türkleri yüzyıllardır bu bölgede hayatlarını sürdürüyorlarmış. Benim de burayı gezerken öğrendiğim, İstanbul’daki Karaköy’ün isminin bu Türklerden aldığıydı. Karay Türkleri; Karay-köy ismi ile Karaköy’de ikamet etmişler. O günden bugüne ismi Karaköy olarak kalmış. Bizim günübirlik gittiğimiz Trakai şehri,Litvanya’nın en çok turist çeken bölgesi. Oraya vardığımızda gördüğümüz ilk manzara sakin bir doğa güzelliğine sahip Galve Gölü oldu.

 

 

Gölde irili ufaklı birçok ada var. Gölün ortasında büyük bir ada,adanın üzerinde de kiremit renginde kale var. Bu adaya ve kaleye gitmek için tahta bir köprüden geçiyorsunuz. Kalenin içinde müze şeklinde birçok oda var. Bir oda da Karay Türkleri’ne ayrılmış. Gölde tekne,deniz bisikleti ya da kano kiralayarak dolaşabiliyorsunuz. Biz buraya gelmişken Türklerin işlettiği bir lokantaya oturduk. Meşhur yemekleri kıbını yedik. Kıbın, mantı hamurunun büyüğü ve içinde kuşbaşı et bulunan bir yemek. Ben biraz Eskişehir’de yediğim çiğ böreğe benzettim. Vilnius’da ilginç bir yerleşimde; kendi özerk cumhuriyetlerini kurmuş olan Uzipis Cumhuriyeti. Vilnius’un içinde bulunan farklı bir bölge. Resmi olarak ayrı bir devlet olarak kabul edilmiyor. Ama kendi bayraklarıyla,başkanlarıyla, ordularıyla ve anayasalarıyla ayrı bir devlet kurmuşlar.

 

 

Girişte Özerk Uzipis Cumhuriyeti yazan levhaları var. Bu bölgenin sokak ve caddelerini gezebiliyorsunuz. Pauipo adlı caddelerinde kendi anayasalarının her dilde yazılmış birçok levhaları asılı. Bu levhalardan biri de Türkçe yazılı. Vilnius’ta gezebileceğiniz diğer yerler; Old Town denilen gotik mimariyle yapılmış binalardan oluşan Eski Şehir bölgesi,Litvanya Ulusal Müzesi,Vilnius Katedrali ve meydanı,meydanın tam ortasında bulunan şehrin kurucu kralı Gediminas Heykeli,Vilnius Üniversitesi,Şafak Kapısı,Gediminas Kalesi,Soykırım kurbanları Müzesi,Üç Haç Tepesi,Cumhurbaşkanlığı Sarayı. Gezilecek yerlerin çoğunu Eski Şehir Bölgesi’nde görebilirsiniz. Burada tattığım farklı bir içecek de Alao Vera ve Coconat karışımlı meyve suyuydu. İçinde Aloe Vera parçacıkları var. Ben pek beğenmedim ama değişik bir tat. Vilnius’a gitmek isterseniz Türkiye’den Vilnius’a direkt uçuşlar yapılmakta. Vilnius Havaalanı, şehir merkezine sadece 7 km.uzaklıkta. Gidilecek en güzel mevsim yaz mevsimi. Bol gezili günleriniz olsun...