Cumartesi, 25 Eylül 2021
.
13
Denizli
.
Adnan Çalış / Avukat / Yazar / Şair

ÇAL DESTANI (III. BÖLÜM)

Sıra Geldi Nev-i Şahsına Münhasır Çal İnsanını Tanıtmaya. 

 

 

 

Çallı Sadık EFENDİ’ye saygılar sunuyoruz. 2. ve 3. Dönem Osmanlı Denizli Mebusu, hukukçu, kadımız, bestekâr Selahattin PINAR’ın babası değerli vatan evladımıza.

 

Süllerli Prof. Dr. Mehmet Cemil ÇALGÜNER, Yazar, VII. ve VIII. Dönem (Ara Seçim) Denizli Milletvekilimiz hizmetleriyle layık anılmaya. 

 

Denizlerli İstiklal Madalyası sahibi Avukat – VIII. Dönem Denizli Milletvekili Mehmet Hulusi ORAL, ışık saçıyor vatan için yaptıklarıyla. 

 

Denizlerli Arif Hüdai ORAL, hukukçu, serbest avukat, siyasetçi, TBMM eski Başkanvekili, Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı ve devlet adamı, uzun süre hizmet verdi, vatana. 

 

İsabeyli Öğretmen, Milli Eğitim Müdürü, Yazar, 1966-1980 Dönemi Cumhuriyet Senatosu Denizli Üyesi Hüseyin ATMACA, öne çıktı yaptıklarıyla, yaşamıyla. 

 

Hizmetlerinden dolayı müteşekkiriz Çallı rahmetli Hukukçu, Serbest Avukat, XIII., XIV., XV. Dönem Denizli Milletvekili Fuat AVCI’ya. 

 

İsabeyli Halil İbrahim ŞAHİN, Öğretmen, Hukukçu, Serbest Avukat, XVII. Dönem Denizli Milletvekili, onu da takdir ediyoruz, yaptıklarıyla.

 

Çallı TBMM Başkanvekili, Milletvekili, Kurucu Meclis Üyesi, Parti Lideri, Uzman Tıp Doktoru Esat Yıldırım AVCI’yı sıra geldi rahmetle anmaya. 

 

Çallı Salih ERBEYİN, Hukukçu, Serbest Avukat, XXI. Dönem Denizli Milletvekilimiz,

Vatan, millet yolunda unutulmaz değerli emekleriniz.

 

Denizlerli Veli Haşim ORAL, Tekstil İhracatçısı, XXII. Dönem Denizli Milletvekili,

TBMM’de bir başka temsilcimiz.

 

Akkentli Osman Nuri FİLİZ, Planlamacı, İşletmeci, Genel Müdür, XXII. Dönem Denizli Milletvekili hem şehrimiz, 

Başbakanlık Müşaviri görevine kadar yükselen değerli vekilimiz. 

 

Akkentli Mithat EKİCİ, Uzman Tıp Doktoru, XXIII. Denizli Milletvekilimiz,

Onun da hizmetlerine millet olarak müteşekkiriz.

 

Denizlerli Zühtü ORAL, eski TCDD Yolları Genel Müdürü, Yüksek Makine Mühendisi, yararlı ve başarılı hizmetleri ile anılmaya değer bir yöneticimiz.

 

Denizlerli İrfan BACAKSIZ, eski Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü, Savcı, Çal’ın yetiştirdiği bir başka değerimiz.

 

Selcenli İbrahim GÜNDÜZ, Bayındırlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, T. Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Üyesi, emeklerini unutmuyoruz hiç birimiz.

 

Ortaköylü Saim İLÇİOĞLU, Karayolu Düzenleme Genel Müdürü, Ulaştırma Bakanlığı Başdanışmanı, Başbakanlık Danışmanı, onun da başarılı ve yararlı hizmetleriyle kalkındı ülkemiz.

 

Akkentli Adnan YILDIRIM, eski Ekonomi Bakan Yardımcısı, Türk Eximbank Genel Müdürü, hizmetlerine çoktur minnetlerimiz.

 

Denizlerli Şenol GÖKA, eski TRT Genel Müdürü, devletin bu güzide kurumunda hizmet verdi değerli hem şehrimiz.

 

Süllerli Selçuk GEDİKOĞLU, Müfettiş, Baş denetçi, T.C. Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı, devlet katında önemli görevler üstlenen temsilcimiz.

 

Bayıralanlı Murat ALTIN, TMO Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu ÇANSAS Silah Fabrikası Yönetim Kurulu Üyesi, yaklaşımları ve hizmetleriyle sevilen, sayılan yüksek mühendisimiz.

 

Şükranla, saygıyla anıyor, dualar ediyoruz Milli Güvenlik Kurulu, Milli Savunma Bakanlığı Temsilcisi, 9. Kolordu Komutanı, Genel Kurmay Personel Başkanı, Mehmetçik Vakfı’nın Kurucusu, OYAK Yönetim Kurulu Başkanı Çallı Korgeneral Fuat AVCI Paşa’ya. 

 

Edirne 3. Mekanize Tümen Komutanı ve TBMM Danışma Meclisi Edirne Üyesi, Selcenli Emekli Tümgeneral Ali DİKMEN Paşa, çok hizmetler verdi, ordu ve meclis yolunda. 

 

Çallı Hava Tuğgeneral Bekir CANKORUR Paşa, seni de yâd ediyoruz, harcadığın emekler için aziz vatan savunmasında. 

 

Çallı Jandarma Tuğgeneral Recep (ÇÖMEZ) ONUR Paşa vatan size emanetti, bu uğurda alın teriniz yetti güvenliği sağlamaya. 

 

Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanlığı, Davalar Dairesi Başkanı Bayıralanlı emekli Hâkim Kıdemli Albay, Av. Cavit ÇALIŞ, hukuk alanında büyük hizmetleriyle, yaptıklarıyla örnek oluyor gelecek kuşaklara. 

 

Jandarma Genel Komutanlığından emekli Ordonat Kıdemli Albay Çallı değerli komutan Ali DEMİR, 

Cennet vatanın güvenliğinde, terörde, savaşta, savaş araç gereç gereksinimlerini sağlamak için verdi emir. 

 

Türk Hava Kuvvetlerinin çeşitli kademelerinde görevler almış Sazaklı emekli Kütahya Merkez Komutanı Hava Piyade Kıdemli Albay Hamit ÇAKIR, memleket sevdalısı,

Sazak Köyü'nün, Çal İlçesinin mert delikanlısı. 

 

Kara Kuvvetlerinin çeşitli kademelerinde üst düzey görevler yapmış, halen Edirne 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Edirne Orduevi Müdürü Şapcılarlı Topçu Kıdemli Albay Yıldırım PEKTAŞ, değerli bir komutanımız, 

Çal ilçemizden yetişen yiğit, can evladımız.

 

Çallı Hâkim Selim Necip DEDA, Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanlığı yapmış, gönül vermiş adalete, hukuka.

 

Çallı bir diğer hukuk adamı Yargıtay 5. Hukuk Dairesi Başkanı Naci BAŞSORGUN, yazdığı hukuk kitabıyla çalıştı bu yola aydınlık katmaya.

 

Çallı Yargıtay ve HSYK Üyesi Alp ARSLAN, bu kutlu yolda o da hizmet veriyor büyük bir onurla.

 

Yukarıseyitli Hâkim Ali Osman MEMETOĞLU, eski Burdur Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, onun da yüreği çarpıyordu adalet ve vatan sevdasıyla.

 

Akkentli emekli Hâkim - Yazar, Av. Eray KARINCA, hayat tecrübelerini sunuyor topluma. 

 

Dağallı Günay ÖZDEMİR, eski Edirne Valisi, yeni Mülkiye Başmüfettişi,

Denizli’mizin millete hizmette bir diğer önemli temsilcisi.

 

Akkentli Aydın İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat EKİCİ, vatana, millete değerli hizmetler veren güvenlik elçisi.

 

Hançalarlı, Anakara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim AYDINLI,

Hukuk alanında nam saldı, yaptığı çalışmalarla.

 

Selcenli Anakara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Rektör Yardımcısı, yeni Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet KUTLUHAN, KBB uzmanı olarak devam ediyor, hizmetlerini sunmaya. 

 

Selcenli Prof Dr. Süleyman KUTLUHAN, Nöroloji uzmanımız Türkiye’de ilk defa cerrahi yöntemle sara tedavisini başladı uygulamaya. 

 

Kocaköylü Avrupa Rinoloji Derneği Onursal Üyesi KBB uzmanı Prof. Dr. Metin ÖNERCİ, yürekten şükranlarımızı sunuyoruz, ülkemizin adını dünya bilim tarihine yazdıran, tıp alanında on beş kitap yazan bilim adamına.

 

Süllerli Prof. Dr. Mustafa H. ÇALGÜNER, KBB ve Baş Boyun Cerrahisi, Ankara Bayındır Kavaklıdere Hastanesi’nde değerli hizmetleri ile hak kazanıyor anılmaya. 

 

Akkentli Prof. Dr. Bülent TOPUZ, Pamukkale Üniversitemizde bekliyor hastaları sağlığına kavuşturmaya. 

 

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türk Halk Bilimi Anabilim Dalı Başkanı ve Unesco Temsilcimiz Akkentli Prof. 

 

Dr. Metin EKİCİ, Türk Halk Bilimine verdiği başarılı hizmetlerle ve temsilcilikleriyle devam ediyor çalışmaya.

 

Denizlerli Prof. Dr. Erol GÖKA, Psikiyatri uzmanı ve yazarımız size de yer veriyoruz şükranla. 

 

Çallı Prof. Dr. Haluk DEDA, Ünlü Nöroşirurji Cerrahı, TOBB ETÜ Öğretim Üyesi, çok değerli hizmetlerde bulundu, yurt dışında ve ülkemizde karşılandı saygıyla.

 

Çallı Prof. Dr. Sadık ÇÖKELEZ, İktisatçı, Yazar, SDÜ İİBF Öğretim Üyesi, bilgisiyle katkılar yaptı kendi alanında.

 

Erciyes Dağı'nda 28 yıl önce çığ altında kalarak yaşamını yitiren Kayseri Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Selcenli Prof. Dr. Ahmet BİLGE, onun da adını saygıyla, şükranla anıyoruz, değerler bıraktı büyük millete, aziz vatana. 

 

Yukarıseyitli Ressam, Heykeltıraş Dr. Öğr. Üyesi Şükrü KARA, emek harcıyor topluma hizmet yolunda. 

 

Dr. Öğr. Üyesi İbrahim BALIK’ın “Belgeler Işığında Çal Tarihi” ni davet ederiz herkesi okumaya. 

 

Hacettepe Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı'nda üst düzey görevler yapmış, Pamukkale Üniversitesi Personel Daire Başkanımız Sazaklı Hüdaverdi AKBEYİK, görevlerinde başarılarıyla, sosyal hayatında hep ön saflarda oldu.

Bilgeliği, düzgün karakteri ve başarılarıyla oturduğu koltukları doldurdu. 

 

Çallı Tevfik Orhan VURAL, 1974–1977 Dönemi Çal Belediye Başkanı, Başöğretmen, Kanaat Önderi olarak büyük hizmetler etti bu topraklara. 

 

Süllerli Avukat ve Siyasetçi Ali DEĞİRMENCİ, Merkezefendi Belediyesi ve Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclisi Üyesi, Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili mütevazı, güler yüzlü, özü sözü bir, dik duruşu ve bilgeliği ile büyük hizmetler veriyor Denizli halkımıza.

 

Bayıralanlı emekli Tekel Müdürü, Hukukçu ve Siyasetçi Halil İbrahim MEZKİT, Denizli’mize, bağlı ilçelere ve köylere büyük hizmetler sundu kendi alanında.

 

Bayıralanlı Avukat ve Siyasetçi Kadir KURUCU, şükranlar sunuyoruz bu hukuk ve siyaset adamına.

 

Bayıralanlı emekli PTT üst düzey yöneticisi, siyasetçi, siyasi parti başkanı, doğal yetenek bağlama ve ses sanatçısı, şair-yazar Himmet KURUKOÇ, on parmağında on marifet, 

Yiğit evladımız başarılarınla yoluna devam et.

 

Bayıralanlı İlahiyatçı, Öğretmen, Eğitimci, emekli Milli Eğitim Şube Müdürü Ramazan TANDIR Hoca, eğitim alanındaki hizmetleriyle değer anılmaya. 

 

Bayıralanlı Öğretmen, Eğitim Yönetisi, emekli Denizli Erbakır Fen Lisesi Kurucu Müdürü, Şair-Yazar Fikret KARATEPE, şükranlarımızı sunuyoruz, eğitim camiasında başarılı hizmetleriyle her zaman takdir toplamış saygıdeğer hocamıza.

 

Bayıralanlı İdari Hâkim, Antalya İdare Mahkemesi Başkanı, Ankara İdare Mahkemesi Başkanı Cihan MEZKİT, adalet dağıtarak büyük hizmet verdi aziz vatana.

 

Edebiyatçı Hasan Ali TOPTAŞ’ın dizeler sığmaz aldığı ödülleri saymaya. 

 

Aslen Çallı olup Burdur Bölgesi FIFA Kokartlı emekli Türk Futbol Milli Hakemi, TFF Akdeniz Bölge Başkanı Sadık Ceyhan DEDA, Uluslararasında ve ülkemizde “bay penaltı” lakaplı başarılı milli hakemimize saygılarımızla.

 

 

Aslen Çallı olup Antalya Bölgesi Türk Futbol Milli Hakemi, Futbol Direktörü, FIFA Kokartlı Burdur Bölgesi emekli Türk Futbol Milli Hakemi Sadık Ceyhan DEDA’nın oğlu Cem DEDA, milli hakemlik ve futbol direktörlüğü görevlerini sürdürüyor başarıyla.

 

Çallı dünyaca ünlü Ressam İbrahim ÇALLI’yı gerek var mı anlatmaya? 

 

Çallı dünyaca ünlü Unesco'nun Yaşayan İnsan Hazine'si kabul ettiği değerli Çini Sanatçımız Mehmet GÜRSOY, bir başka büyük gururumuz, 

Bekirli'den Çal'a, Çal'dan Kütahya'ya, Kütahya'dan Dünyaya yükselen onurumuz. 

 

 

Selam olsun, Ressam ve TBMM Sanat Danışmanı Çallı Yaşar ÇALLI’ya. 

Çallı yüreklere dokunan ünlü bestekâr, udi sanatçı Selahattin PINAR’ı mümkünü var mı unutmaya. 

Çallı heykeltıraş Osman MACUNLUOĞLU, Kennedy heykelini hediye etti Beyaz Saraya. 

 

Çallı baba-oğul Mustafa ve Mehmet Ali ALABORA, güç katıyorlar sinema ve tiyatroya. 

 

Çallı Canol KOCAGÖZ, karikatürleriyle çalışıyor gerçeği sevimli bir dille anlatmaya. 

 

Ortaköylü Ressam Yalçın GÖKÇEBAĞ’ın bulduğu üç resim tekniğini gençler gayret etmeli kavramaya. 

 

Ortaköylü Ressam Şakir GÖKÇEBAĞ, eserleri hak etti yurt dışında ödül almaya.

 

Ortaköylü Gökçen GÖKÇEBAĞ, tiyatro oyuncusu, yaşamı sahnede devam ediyor anlatmaya. 

 

Gençlerimizi çağırıyoruz, Yukarıseyitli Halil GÜLEL, şair, yazar ve ressam gibi olmaya. 

 

Yöremize ait 5 Tarihi Roman, 2 Eğitim kitabı yazarak gönüllerde taht kurmuş Kocaköylü Eğitimci, Araştırmacı Yazar Esat ŞİŞMAN, 

Yöremize verdiği katkılarla takdire şayandır saygıdeğer insan.

 

İsabeyli Ressam Gürcan EKİCİ, başarılar diliyoruz, resim sanatında yeteneğiyle ön plana çıkmış sanatçımıza

 

Bayıralanlı yeni nesil Ressamımız Merve KURT, birçok ünlü portre, janr, peyzaj, enteriyör konularını iç dünyası ile harmanlayarak büyük bir ustalıkla yapıyor, 

Resim sanatında genç kuşak ressamlara öncülük ediyor. 

 

Çal Türkülerinin kaynak kişisi, bağlama sanatçısı Akkentli Ahmet ERİK, güzel ve duygulu eserler bıraktı Çal evlatlarına. 

 

Dağmarmaralı THM bağlama ve ses sanatçısı, besteci, derlemeci Adnan KOPARAN, çok sayıda beste ve derlemesiyle değer katıyor kültür ve sanata. 

 

 

Kabalarlı şair, yazar – THM mahalli saz ve ses sanatçısı Şerif ULU, yöremiz türkülerini çalışıyor yaşatmaya.

 

Bayıralanlı Çökelez Orkestrası'nın kurucu ve şefi, düğünlerin vazgeçilmez Mahalli Türk Halk Müziği Bağlama ve Ses Sanatçısı ve Klip Oyuncusu Ünsal KURUKOÇ, Çökelez'in güney eteğinden yükselen sesi,

Doğal yeteneği ve sanatıyla mest ediyor bütün herkesi.

 

Gözü pek Çal insanı hiç düşünmez, yılanla girer çuvala.

Hoş sohbet, ağırbaşlı, soğukkanlı, sağduyulu, candan tavırlarıyla,

Çok yaşasın, dillere destan o erişilmez namıyla,

Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım, dizelerime burada son veriyorum saygıyla.

 

Not: Araştırmalarımda bilgilerine ulaşamadığım, Çal Destanı’na hak ettikleri halde haklarında bir malumat bulunmaması nedeniyle değerli mümtaz şahsiyetlerimize burada yer veremediğim için özür diliyorum. 

 

Yanlışlık ve unuttuklarım varsa ayrıca sürç-i lisan ettiysem affola.

 

Adnan ÇALIŞ

19.05.2019

Bayıralan Köyü- Çal/DENİZLİ

EDİRNE